И обяснението на учените за тази странна връзка
Снимка: Shutterstock
Ако през тъмните зимни дни се справяте със задачите по-трудно, това не е внушение.
Учени са открили, че мозъкът функционира различно по време на годината, като някои области са значително по-активни през летните, отколкото през зимните месеци.
Кога сме най-концентрирани
Мозъчната активност, свързана с вниманието и концентрацията достига най-високите си стойности по време на лятното слънцестоене, а най-ниските - през най-късия ден от годината.
Изследователите от Университета в Лиеж, Белгия, смятат, че това е остатък от древни ритми, когато животът на хората бил тясно свързан със сезоните.
Как учените обясняват този феномен
Работата на мозъка изисква голямо количество енергия, например, така че през зимата, когато храната е оскъдна, функционирането му може да се е свеждало само до най-важните области. При наличието на изобилна храна при прибирането на реколтата пък по-висшите мозъчни функции са се активизирали.
„Преди няколко хиляди години хората са били изключително зависими от сезоните, така че не е изненада да открием сезонност, каквато има при повечето видове“, казва д-р Жил Вандевал. „Затова механизмът може да е остатък от древни ритми“.
Каква е връзката със сезоните
Връзката на някои промени в настроението със сезоните вече е установена, но това е първото изследване, което разкрива, че умствените функции следват подобни модели.
Голяма част от хората днес живеят във „вечно лято“, осигурено от централното отопление и изкуственото осветление, но телата все още не са се настроили към тази промяна.
Предишни проучвания доказват, че групи от гени също функционират в сезонен модел.
Родителите не трябва да се карат на детето за оценки, защото това допълнително повишава тревогите му.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари